Event Dates

From: Friday, May 04, 2018
To: Sunday, May 06, 2018

Host Center

Thunderbowl Lanes
4200 Allen Road
Allen Park, MI 48101
(313) 928-4688

Television Dates

  • 5/22/2018 10:00 PM ET on CBS Sports Network
  • 5/29/2018 8:00 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/5/2018 8:00 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/12/2018 8:00 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/19/2018 8:00 PM ET on CBS Sports Network

Oil Pattern Schedule

Prize Fund

Place Winnings*
1 $30,000.00
2 $18,000.00
3 $10,000.00
4 $5,000.00
5 $3,000.00
6 $3,000.00
7 $3,000.00
8 $3,000.00

*See Tournament Notes below for Prize Fund details.

Tournament Schedule / Notes


Event Tickets

Pro-Am Entry From (.pdf)

Pattern Download (.pdf)

2018 PBA TOUR FINALS

The following 8 players were divided into two seeded groups based on total PBA Tour and International Tour earnings from 2016, 2017 and 2018 through the Port Property Management Xtra Frame Maine Shootout
           
Group 1:   Group 2:
#1 - Jason Belmonte   #2 - EJ Tackett
#4 - Dom Barrett   #3 - Jesper Svensson
#5 - Anthony Simonsen   #6 - Marshall Kent
#8 - Sean Rash   #7 - Tommy Jones
           
This event will award a significant PBA Tour title.  It is a serious test under the TV lights, in a series of different disciplines, against the toughest competition featuring the eight best PBA Tour players over the past 28 months.
           
The field will bowl four qualifying games in their respective groups to determine the seeding for a separate stepladder finals (with the final match of each group’s stepladder being a best of 2-game match).  Each group’s eventual winners will then meet in another best of 2 game match.  
           

2018 PBA Tour Finals

Thursday, May 3

       
Load In     TBD to TBD
Player Interviews     2:00p to 3:30p
         

Friday, May 4

PRE-SHOW PRACTICE SESSION (Lanes 7-10)

     
Group 1 #1 Jason Belmonte, #4 Dom Barrett, #5 Anthony Simonsen, #8 Sean Rash
Group 2 #2 EJ Tackett, #3 Jesper Svensson, #6 Marshall Kent, #7 Tommy Jones
           
Group 1 Johnny Petraglia 36 Fresh 9:00a to 9:20a
Group 2 Johnny Petraglia 36 Burn 9:20a to 9:40a
Condition Lanes     9:40a to 10:00a
Group 2 Mark Roth 42 Fresh 10:00a to 10:20a
Group 1 Mark Roth 42 Burn 10:20a to 10:40a
Condition Lanes     10:40a to 11:00a
Group 2 Don Carter 39 Fresh 11:00a to 11:20a
Group 1 Don Carter 39 Burn 11:20a to 11:40a
Condition Lanes     11:40a to Noon
Group 1 Dick Weber 45 Fresh Noon to 12:20p
Group 2 Dick Weber 45 Burn 12:20p to 12:40p
   

Friday, May 4

SHOW 1 - 5:00p

POSITIONING ROUND, GAMES 1 & 2

     
Condition Lanes LANES 7-10 Johnny Petraglia 36 4:30p to 4:55p
           
Game 1 - Practice Johnny Petraglia 36   4:55p to 5:00p
           
Group 1 #1Jason Belmonte & #4 Dom Barrett Lanes 9-10 5:00p to 5:25p
#5 Anthony Simonsen & #8 Sean Rash  Lanes 11-12
           
Game 2 - Practice Johnny Petraglia 36   5:25p to 5:30p
           
Group 2 #2 EJ Tackett  & #3 Jesper Svensson  Lanes 9-10 5:30p  to 5:55p
#6 Marshall Kent & #7 Tommy Jones Lanes 11-12
           
Re-Condition Lanes Mark Roth 42   5:55p to 6:10p
           
Game 3 - Practice Mark Roth 42   6:10p to 6:15P
           
Group 2 #6 Marshall Kent & #2 EJ Tackett Lanes 9-10 6:15p to 6:40p
#7 Tommy Jones & #3 Jesper Svensson  Lanes 11-12
           
Game 4 - Practice Mark Roth 42   6:40p to 6:45p
           
Group 1 #5 Anthony Simonsen & #1 Jason Belmonte Lanes 9-10 6:45p to 7:10p
#8 Sean Rash & #4 Dom Barrett Lanes 11-12
           

Friday, May 4

SHOW 2 - 7:30p

     

POSITIONING ROUND, QUALIFYING GAMES 3 & 4

     
Condition Lanes LANES 7-10 - Don Carter 39 7:10p to 7:25p
           
Game 1 - Practice Don Carter 39   7:25p to 7:30p
           
Group 2 #3 Jesper Svensson &. #6 Marshall Kent LANES 9-10 7:30p to 7:55p
#2 EJ Tackett & #7 Tommy Jones  LANES 11-12
           
Game 2 - Practice Don Carter 39   7:55p to 8:00p
           
Group 1 #4 Dom Barrett & #5 Anthony Simonsen LANES 9-10 8:00p to 8:25p
#1 Jason Belmonte & #8 Sean Rash LANES 11-12
           
Re-Condition Lanes Dick Weber 45   8:25p to 8:40p
           
           
Game 3 PR Practice Dick Weber 45   8:40p to 8:45p
           
Group 1 #1 & #2 LANES 9-10 8:45p to 9:10p
#3 & #4 LANES 11-12
           
Game 4 PR Practice Dick Weber 45   9:10p to 9:15p
           
Group 2 #1 & #2 LANES 9-10 9:15p to 9:40p
  #3 & #4 LANES 11-12
           

Saturday, May 5

SHOW 3 - Noon

SEMIFINALS STEPLADDER 1

     
Condition Lanes LANES 9-10 (#1 Qualifier has choice of Pattern) 11:00a to 11:30a
           
GROUP 1       
Game 1 - Practice Pattern TBD   11:45a to Noon
           
Game 1- Stepladder #4 versus #3   Noon to 12:25p
Winner Advances  
           
Game 2 - Practice     12:25p to 12:30p
           
Game 2 - Stepladder Winner versus #2   12:30p to 12:55p
Winner Advances  
           
Game 3 - Practice     12:55p to 1:00p
           
Games 3&4 - Stepladder Winner vs. No. 1 in best of 2 game match 1:00p to 1:45p
Tiebreaker (9th-10th frame roll off)  
Winner advances   
           

Saturday, May 5

SHOW 4 - 2:30p

     

SEMIFINALS 2, STEPLADDER FINALS

     
Condition Lanes LANES 9-10 (#1 Qualifier has choice of Pattern) 1:30p to 2:00p
         
GROUP 2      
Game 1 - Practice     2:15p to 2:30p
           
Game 1- Stepladder #4 versue #3   2:30p to 2:55p
Winner Advances  
           
Game 2 - Practice     2:55p to 3:00p
           
Game 2 - Stepladder Winner versus #2   3:00p to 3:25p
Winner Advances  
           
Game 3 - Practice     3:25p to 3:30p
           
Games 3&4 - Stepladder Winner vs. No. 1 in best of 2 game match 3:30p to 4:15p
Tiebreaker (9th-10th frame roll off)  
Winner advances   
Crew Meal Break     4:15p to 5:15p
           

Saturday, May 6

SHOW 5 - 5:30p

     

CHAMPIONSHIP ROUND

     
Condition Lanes LANES 9-10 (High Qualifier has choice of Pattern) 4:45p to 5:15p
           
3RD PLACE MATCH (best of 2 game match, tiebreaker (9th-10th frame roll off)
Match 1 - Practice     5:25p to 5:30p
           
  Group 1, 2nd Place -vs- Group 2, 2nd Place 5:30p to 6:15p
  Winner finishes in 3rd  
           
Re-Condition Lanes LANES 9-10 (Hi overall average has choice of Pattern) 6:15p to 6:30p
           
CHAMPIONSHIP MATCH (best of 2 game match, tiebreaker (9th-10th frame roll off)
Match 2 - Practice     6:30p to 6:35p
           
  Group 1, 1st Place -vs- Group 2, 1st Place 6:35p to 7:15p
           

Sunday, May 6

       
Pro-Am     Noon to 2:30p