Event Dates

From: Sunday, April 08, 2018
To: Sunday, April 15, 2018

Host Center

Nicholas J. Pirro Convention Center
800 S State St
Syracuse, NY 13202
(315) 435-8000

Television Dates

  • 4/15/2018 1:00 PM ET on ESPN

Tickets at Nicholas J. Pirro Convention Center

Oil Pattern Schedule

Prize Fund

Place Winnings*
1 $30,000.00
2 $25,000.00
3 $15,000.00
4 $10,000.00
5 $8,000.00
6 $6,000.00
7 $4,600.00
8 $4,600.00
9 $3,550.00
10 $3,550.00
11 $3,550.00
12 $3,550.00
13 $3,200.00
14 $3,200.00
15 $3,200.00
16 $3,200.00
17 $2,600.00
18 $2,600.00
19 $2,600.00
20 $2,600.00
21 $2,600.00
22 $2,600.00
23 $2,600.00
24 $2,600.00
25 $2,200.00
26 $2,200.00
27 $2,200.00
28 $2,200.00
29 $2,200.00
30 $2,200.00
31 $2,200.00
32 $2,200.00
33 $2,060.00
34 $2,060.00
35 $2,060.00
36 $2,060.00
37 $2,060.00
38 $2,060.00
39 $2,060.00
40 $2,060.00
41 $2,060.00
42 $2,060.00
43 $2,060.00
44 $2,060.00
45 $2,060.00
Place Winnings*
46 $2,060.00
47 $2,060.00
48 $2,060.00
49 $1,850.00
50 $1,850.00
51 $1,850.00
52 $1,850.00
53 $1,850.00
54 $1,850.00
55 $1,850.00
56 $1,850.00
57 $1,850.00
58 $1,850.00
59 $1,850.00
60 $1,850.00
61 $1,850.00
62 $1,850.00
63 $1,850.00
64 $1,850.00
65 $1,775.00
66 $1,725.00
67 $1,700.00
68 $1,675.00
69 $1,650.00
70 $1,630.00
71 $1,610.00
72 $1,590.00
73 $1,570.00
74 $1,550.00
75 $1,530.00
76 $1,510.00
77 $1,490.00
78 $1,470.00
79 $1,450.00
80 $1,430.00
81 $1,410.00
82 $1,390.00
83 $1,375.00
84 $1,360.00
85 $1,350.00
86 $1,340.00
87 $1,330.00
88 $1,320.00
89 $1,310.00
90 $1,300.00

*See Tournament Notes below for Prize Fund details.

Tournament Schedule / Notes


Event Tickets

Tournament Information
https://www.bowl.com/masters/

2018 USBC MASTERS SCHEDULE
Oncenter Convention Center - Syracuse, N.Y.
April 9-15, 2018
*Schedule subject to change 
 
Click here for PDF version 

 
Monday, April 9
8 a.m.-9 a.m.:   Practice - A Squad
10:30 a.m.-11:30 a.m.:   Practice - B Squad
1 p.m.-2 p.m.:   Practice - C Squad
3:30 p.m.:   Sweeper

Tuesday, April 10: Qualifying Round 1 (five games)
8 a.m.:   A Squad (Fresh Oil)
12:15 p.m.:   B Squad (Burn)
5:30 p.m.:   C Squad (Fresh Oil)

Wednesday, April 11: Qualifying Round 2 (five games)
8 a.m.:   B Squad (Fresh Oil)
12:15 p.m.:   C Squad (Burn)
5:30 p.m.:   A Squad (Fresh Oil)

Thursday, April 12: Qualifying Round 3 (five games)
8 a.m.:   C Squad (Fresh Oil)
12:15 p.m.:   A Squad (Burn)
5:30 p.m.:   B Squad (Fresh Oil)
      
AFTER 15 GAMES OF QUALIFYING, THE TOP 63 PLAYERS PLUS THE DEFENDING
CHAMPION WILL ADVANCE TO DOUBLE-ELIMINATION MATCH-PLAY COMPETITION 

Friday, April 13: Match Play
9 a.m.:   Left side of winners bracket (Fresh Oil)
11:30 a.m.:   Right side of winners bracket (Fresh Oil)
1:30 p.m.:   Winners - 2nd Round (Burn)
4 p.m.:   Contenders - 1st Round (16 eliminated) (Fresh Oil)

20 minutes after previous round completion (Burn):
Contenders - 2nd round (16 eliminated) 

Saturday, April 14: Match Play
9 a.m. - 16 Winners | 16 Contenders (8 eliminated) (Fresh Oil)

20 minutes after previous round completion (Burn):
8 Winners | 16 Contenders (8 eliminated)

12:30 p.m.:  4 Winners | 8 Contenders (4 eliminated) (Fresh Oil)

20 minutes after previous round completion (Fresh Oil):
2 Winners (Bowl for No. 1 and No. 2 seeds) | 8 Contenders (4 eliminated)

20 minutes after previous round completion (Fresh Oil):
4 Contenders (2 eliminated)

20 minutes after previous round completion (Fresh Oil):
4 remaining Contenders bowl for No. 3, 4 and 5 seeds for TV 
  
Sunday, April 15: Live TV finals, 1 p.m. Eastern