Event Dates

From: Thursday, May 18, 2017
To: Saturday, May 20, 2017

Host Center

Main Event Orlando
9101 International Dr. Suite 1032
Orlando, FL 32819
(407) 352-3300

Television Dates

  • 5/30/2017 9:30 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/6/2017 9:30 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/13/2017 9:30 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/20/2017 9:30 PM ET on CBS Sports Network
  • 6/27/2017 9:30 PM ET on CBS Sports Network

Oil Pattern Schedule

Prize Fund

Place Winnings*
1 $30,000.00
2 $18,000.00
3 $10,000.00
4 $5,000.00
5 $3,000.00
6 $3,000.00
7 $3,000.00
8 $3,000.00

*See Tournament Notes below for Prize Fund details.

Tournament Schedule / Notes


Event Tickets

Downloadable Poster (.pdf)

PBA Tour Finals Pattern (.pdf)

The following 8 players were divided into two seeded groups based on total PBA Tour and International Tour earnings from 2015, 2016 and 2017 {through the Masters)

Group 1:
#1 - Jason Belmonte
#4 - Jesper Sevensson
#5 - Anthony Simonsen
#8 - Sean Rash

Group 2:
#2 - EJ Tackett
#3 - Dom Barrett
#6 - Ryan Cimenelli
#7 - Tommy Jones

This is not a "special event,” or simply a showcase event and will award a significant PBA Tour title.  It is a serious test under the TV lights, in a series of different disciplines, against the toughest competition featuring the eight best PBA Tour players over the past 28 months.

The field will bowl a full round-robin schedule of matches in their respective groups to determine the seeding for a separate stepladder finals (with the final match of each group’s stepladder being a 2-game total pins match). Each group’s eventual winners will then meet in a rare 3-game total pins championship match. 
 
Every game of the tournament will be televised; a first for any PBA title event.
 
The PBA Tour Finals will become a yearly event featuring the top 8 players from the previous year and through the date of the annual event.
 

2017 Main Event PBA Tour Finals

Thursday, May 18        
Load In     TBD to TBD
Player Interviews     4:00p to 6:00p
           
Friday, May 19 PRE-SHOW PRACTICE SESSION      
1st Practice Session          
Rash, Belmonte     10:00a to 10:30a
Jones, Tacket     10:30a  to 11:00a
           
Recondition Lanes     11:00a to 11:30a
           
2nd Practice Session          
Svensson, Simonsen     11:30a to Noon
Barrett, Ciminelli     Noon to 12:30p
           
Friday, May 19  
SHOW 1 - 5:00p ROUND ROBIN 1        
Condition Lanes   4:30p to 4:55p
           
Game 1 - Practice     4:55p to 5:00p
           
Group 1 #8 Rash - #1 Belmonte Lanes 5-6 5:00p to 5:25p
Group 2 #7 Jones - #2 Tackett Lanes 7-8      
           
Game 2 - Practice     5:25p to 5:30p
           
Group 1 #4 Svennson - #5 Simonsen Lanes 5-6 5:30p  to 5:55p
Group 2 #3 Barrett - #6 Ciminelli Lanes 7-8      
           
Game 3 - Practice     5:55p to 6:00p
           
Group 2 #6 Ciminelli - #2 Tackett Lanes 5-6 6:00p to 6:25p
Group 1 #5 Simonsen - #1 Belmonte Lanes 7-8      
           
Game 4 - Practice     6:25p to 6:30p
           
Group 2 #7 Jones -  #3 Barrett Lanes 5-6 6:30p to 6:55p
Group 1 #8 Rash - #4 Svensson Lanes 7-8      
           
SHOW 2 - 7:30p ROUND ROBIN 2      
Condition Lanes LANES 5-8 7:00p to 7:25p
           
Game 1 - Practice     7:25p to 7:30p
           
Group 1 #1 Belmonte - #4 Svensson LANES 5-6 7:30p to 7:55p
Group 2 #2 Tackett - #3 Barrett LANES 7-8      
           
Game 2 - Practice     7:55p to 8:00p
           
Group 1 #5 Simonsen - #8 Rash LANES 5-6 8:00p to 8:25p
Group 2 #6 Ciminelli - #7 Jones LANES 7-8      
           
Game 3 Position Round - Practice   8:25p to 8:30p
           
Group 1 #1 versus #2 LANES 5-6 8:30p to 8:55p
  #3 versus #4 LANES 7-8      
           
Game 4 Position Round Practice   8:55p to 9:00p
           
Group 2 #1 versus #2 LANES 5-6 9:00p to 9:25p
  #3 versus #4 LANES 7-8      
           
Saturday, May 20  
SHOW 3 - Noon SEMI FINALS 1      
Condition Lanes LANES 7-8 11:00a to 11:30a
           
GROUP 1 STEPLADDER FINALS
Game 1 - Practice     11:45a to Noon
           
Game 1- Stepladder #4 versue #3   Noon to 12:25p
  Winner Advances        
Game 2 - Practice     12:25p to 12:30p
           
Game 2 - Stepladder Winner versus #2   12:30p to 12:55p
  Winner Advances        
Game 3 - Practice     12:55p to 1:00p
           
Games 3&4 - Stepladder Winner versus #1 (2 games, total pins) 1:00p to 1:50p
  Winner advances         
           
SHOW 4 - 2:30p SEMI FINALS 2      
Condition Lanes LANES 7-8 1:30p to 2:00p
         
GROUP 2 STEPLADDER FINALS
Game 1 - Practice     2:15p to 2:30p
           
Game 1- Stepladder #4 versue #3   2:30p to 2:55p
  Winner Advances        
Game 2 - Practice     2:55p to 3:00p
           
Game 2 - Stepladder Winner versus #2   3:00p to 3:25p
  Winner Advances        
Game 3 - Practice     3:25p to 4:00p
           
Games 3&4 - Stepladder Winner versus #1 (2 games, total pins) 4:00p to 4:25p
  Winner advances         
           
Crew Meal Break     4:30p to 5:30p
           
SHOW 5 - 5:30p CHAMPIONSHIP ROUND      
Condition Lanes LANES 7-8 4:45p to 5:15p
           
3RD PLACE MATCH (1 game)
Match 1 - Practice     5:25p to 5:30p
           
  Group 1, 2nd Place -vs- Group 2, 2nd Place 5:30p to 5:55p
  Winner finishes in 3rd        
           
CHAMPIONSHIP MATCH (3 games, total pins)
Match 2 - Practice     5:55p to 6:00p
           
  Group 1, 1st Place -vs- Group 2, 1st Place 6:00p to 7:30p