PBA Decker Appraisal Services Over 50/Under 50 Waynesboro Doubles, Presented by Hammer

Enter This Tournament

Click here to see a list of approved equipment.

Competition Dates

Friday, December 13, 2013 - Sunday, December 15, 2013

Location

Wayne Lanes
208 Charlotte St.
Waynesboro, VA 22980
Phone:(540)943-2695
Host: Shawn Lavender

Oil Pattern

PBA Tour Wolf

USBC Sport Certified

Results

Tournament Results

Notes

PBA Experience Win-A-Spot Vouchers will not be accepted for this event.

Friday Dec.13
Practice Session:
A Squad 10-11:30 a.m.
B Squad bowlers can bowl either practice session but not both.
C Squad 12:30-2 p.m.
Pro Am:2:30, 4:30, 6:30 & 8:30 p.m.
Champions are required to be present for Pro-am squads.
Saturday,Dec.14
A Squad: 8:00 AM
B Squad: 12:30 PM
C Squad: 5:00 PM.
Roll call is 30 minutes prior to all squads
Sunday,Dec. 15
Match play begins at 9:30 a.m. with the "Round of 8"
Entry Fee
Members: $220
Non-Members: $285 (money order, cashiers check or credit card only)
Prize Fund
1st Place is projected to pay $3000.(team)
Final cash spot will pay a minimum of $800.(team)
Ratio: 1:3
Hotel Info:
Comfort Inn $60.00 (ask for PBA Rate)
15 Windi Grove Dr.
Waynesboro, Va. 22980
(540) 932-3060

Roster

Squad assignments & Pro-am bowlers are listed below.

Alphabetical Pro-Am Listings
1.D. Allen 6:30
2.P. Allen 6:30
3.T. Baker 6:30
4.M. Berke 2:30
5.P. Bryan 8:30
6.D. Csuhta 8:30
7.L. Felts 2:30
8.S. Haas 2:30
9.M. Henry 4:30
10.R. Horton 8:30
11.S. Jones 2:30
12.G. Lord 2:30
13.J. Lord 4:30
14.S. Maccarone 4:30
15.S. Pavlinko 4:30
16.C. Pickford 8:30
17.K. Roberts 4:30
18.J. Sterner 6:30
19.G. Troup 6:30
20.K. Troup 6:30
21.L. Vanderhoef 4:30
22.S. Ventura 8:30
23.T. Wiley 2:30
24.J. Zaffino 8:30

Roster By Squad
A SQUAD
1. BERKE/ HAAS
2. CRUZ/ STANLEY
3. TROUP/ TROUP
4. BOLTON/ STREATH
5. TONEY/ RICHARDSON
6. KNAUER/ JONES
7. HANEY/ S.BAKER
8. SALYER/SALYER
9. FELTS/ VANDERHOEF
10. BROWN/ GRINER
11. LORD/ LORD
12. WILEY/ WOLFE

B SQUAD
1. MARTIN/ AREHART
2. SULLIVAN/ VANNOY
3. BANKS/ WIGGINS
4. HOLMES/ HOLMES
5. HENRY/ JOHNSON
6. BREAMAN/ D. ALLEN
7. PAVLINKO/ P. ALLEN
8. ROBERTS/ HERNDON
9. T. BAKER/ STERNER
10. PIFER/ PAXTON
11. MACCARONE/ PALUSZEK
12. JORDAN/ BREEN

C SQUAD
1. GOLDING/ TAYLOR
2. ARGENBRIGHT/ CAMPBELL
3. GRAN/ HOSTETLER
4. LAVENDER/ TOMEY
5. MALOOF/ LUMLEY
6. SHEALY/ ALPERT
7. CSUHTA/ TESTA
8. VENURA/ CUNNINGHAM
9. TUTTLE/ TUTTLE
10. HORTON/ ZAFFINO
11. BYER/ BYER
12. BRYAN/ PICKFORD

Teams on standby

1. Tapscott-McDonnell
2. T.Wilson