WSOB - World Championship Roster

Tournament Details

Entries: 229
Name Home Town Squad 1st Pro-Am 2nd Pro-Am
Eric Acon (INT) Venezuela
Jesper Agerbo (INT) Denmark
Ritchie Allen Columbia, S.C.
Patrick Allen Wesley Chapel, Fla.
Don Allen III Vancouver, Wash.
Robert Andersson (INT) Sweden
Brad Angelo Lockport, N.Y.
D.J. Archer Mineral Wells, Texas
Mike Armstrong Jr. Tucson, Ariz.
Dave Arnold Dublin, Calif.
Tim Arnold Wilmington, Del.
Mathias Arup (INT) Sweden
Brandon Baker Tempe, Ariz.
Lindsay Baker Amherst, N.Y.
Chris Barnes Double Oak, Texas
Dominic Barrett (INT) England
John Baskett Palm Coast, Fla.
Mitch Beasley Puyallup, Wash.
Frank Bellavia Jr. Niagara Falls, N.Y.
Jason Belmonte (INT) Australia
David Beres Waukesha, Wis.
Aaron Billingsley El Paso, Texas
Kenneth Bland Jr. (INT) Norway
Quinton Bohlen Decorah, Iowa
Parker Bohn III Jackson, N.J.
Nathan Bohr Wichita, Kan.
Hank Boomershine Brigham City, Utah
Lennie Boresch Jr. Kenosha, Wis.
Kevin Bostrom Muskegon, Mich.
Caesar Brannon II Midland, Texas
Mark Buffa (INT) Canada
Jesse Buss Wichita, Kan.
Andrew Cain Phoenix
David Canady (INT) Germany
Jeff Carter Springfield, Ill.
Dino Castillo Carrollton, Texas
Brian Cave Marion, Ind.
Travis Celmer Wernersville, Pa.
Carleton Chambers Detroit
Josh Chambliss Charleston, S.C.
Ralph Chavez Las Vegas
Erik Childress Elk Grove Village, Ill.
Won-Young Choi (INT) Korea
Joe Ciccone Buffalo, N.Y.
John Cicero Colorado Springs, Colo.
Ryan Ciminelli Cheektowaga, N.Y.
Ray Cobb Highland, Calif.
John Conroy Mahopac, N.Y.
Ingellimar Contreras (INT) Venezuela
Brett Cooper Euliss, Texas
Jason Couch Clermont, Fla.
Kevin Croucher Grants Pass, Ore.
David Czajka Marysville, Wash.
John DeBenedetta Jr. Las Vegas
Mike DeVaney Murrieta, Calif.
Kelvin Douthard Birmingham, Ala.
Norm Duke Clermont, Fla.
Mike Edwards Tulsa, Okla.
Kevin Eppele Las Vegas, Nev.
Ramon Estrada San Diego
Andre Eubanks Los Angeles
David Evers Lakewood, Wash.
Mike Fagan Patchogue, N.Y.
Mark Fennell Seattle
Vayle Floria Cerritos, Calif
Curtis Foss Medina, N.Y.
Matt Freiberg Simpsonville, S.C.
Kevin Gallagher Torrance, Calif.
George Gaucin El Paso, Texas
Phil Gessner Spring, Texas
Patrick Girard (INT) Canada
Tommy Gollick Oberlin, Pa.
Andres Gomez (INT) Colombia
Paola Gomez (INT) Colombia
Eddie Graham Centerville, Ohio
Yong-Jin Gu (INT) Korea
Frank Guccione Castle Rock, Colo.
PJ Haggerty Roseville, Calif.
Bobby Hall II Landover, Md.
Dave Han Orlando, Fla.
Craig Hanson Orlando, Fla.
Robert Harvey Boise, Idaho
Zack Hattori Las Vegas
Michael Haugen Jr. Carefree, Ariz.
David Haynes Las Vegas
Jouni Helminen (INT) Finland
Marc Heninger Tonganoxie, Kan.
Murray Hickman Sr. Las Vegas
Brian Himmler Cincinnati
Dennis Horan Jr. Temecula, Calif.
Jim Horan Mountain View, Calif.
Jim Huddleston New Castle, Ind.
Corey Husted Milwaukie, Ore
Michael Hutchens New Castle, Ind.
J.T. Jackson Tarzana, Calif.
Adam James Redmond, Wash.
Steve Jaros Yorkville, Ill.
Tyler Jensen Ft. Worth, Texas
Tae-Hwa Jeong (INT) Korea
Liz Johnson Cheektowaga, N.Y.
Jerry Johnson Jr. Las Vegas
Tommy Jones Simpsonville, S.C.
Jack Jurek Lackawanna, N.Y.
Hyun Jin Kang (INT) Korea
Christopher Keane New City, N.Y.
Jun-Yung Kim (INT) Korea
Ko Woon Kim (INT) Korea
Chad Kloss West Allis, Wis.
Kris Koeltzow Wheat Ridge, Colo.
Mika Koivuniemi (INT) Hartland, Mich.
Nick Kokenos St. Clair Shores, Mich.
Brian Kretzer Dayton, Ohio
Geordin Krupski Newtonville, N.J.
Kelly Kulick Union, N.J.
Vince Kuzmicki Miami, Fla.
Carl Labayan Long Beach, Calif.
Anthony LaCaze Melrose Park, Ill.
Steven Lach Sloan, N.Y.
Brian Lake Warren, Mich.
George Lambert IV (INT) Canada
Richard Langton Tallahassee, Fla.
Martin Larsen (INT) Sweden
Thomas Larsen (INT) Denmark
Robert Lawrence Austin, Texas
Brian LeClair Athens, N.Y.
Kimmo Lehtonen (INT) Finland
Peter Ljung (INT) Sweden
Frank Lomotan Las Vegas
Chris Loschetter Avon, Ohio
Michael Machuga Erie, Pa.
Tim Mack Indianapolis
Dan MacLelland (INT) Canada
Eric Malone Brewster, N.Y.
Wes Malott Pflugerville, Texas
Alicia Marcano (INT) Venezuela
Karen Marcano (INT) Venezuela
Eugene McCune Munster, Ind.
Brian Menini Brookfield, Mo.
Chris Messmer Albion, N.Y.
Courtney Miller Charleston, S.C.
Rusty Minar Atlanta
Alan Mojado Pala, Calif.
Amleto Monacelli (INT) Venezuela
Jaime Monroy (INT) Colombia
Paul Moor (INT) England
Andy Mortensen Irving, Texas
Don Moser Murrieta, Calif.
Matt Murtishaw Menifee, Calif.
Robert Mushtare Carthage, N.Y.
Glen Nakagawa Highland Village, Texas
Jack Nealon Bowie, Md.
David Newcomer Pearcy, Ark.
Scott Newell Deland, Fla.
Brian Nicodemus Akron, Ind.
Paul Nilsen Sr. Murrieta, Calif.
John Nolen Waterford, Mich.
Kasey Normandin (INT) Canada
Scott Norton Costa Mesa, Calif.
Billy Oatman Chicago
Morgan O'Brien Lomira, Wis.
John Oliva Simi Valley, Calif.
Luis Olivo (INT) Venezuela
Bill O'Neill Southampton, Pa.
David O'Sullivan Orlando, Fla.
Manuel Otalora (INT) Colombia
Rhino Page San Diego
Osku Palermaa (INT) Finland
Joe Paluszek Bensalem, Pa.
Javier Pardi (INT) Venezuela
Andy Patterson Tyler, Texas
Martin Paulsson (INT) Sweden
Mark Payne Sr. Amarillo, Texas
Brian Penn LaChine, Mich.
Jason Poli West Des Moines, Iowa
Del Powell Jr. San Antonio
Aaron Ramsden Pleasant Valley, Mo.
Sean Rash Wichita, Kan.
J.R. Raymond Saginaw, Mich.
Tony Reyes San Bruno, Calif.
Rob Rice Sunnyside, Wash.
Dan Roberts Brentwood, Calif.
Kip Roberts Glenallen, Va.
James Roberts Richmond, Va.
Tony Rodriguez Jr. Rancho Cucamonga, Calif.
Ildemaro Ruiz (INT) Venezuela
Ronnie Russell Marion, Ind.
Scott Salem Oradell, N.J.
Mike Scroggins Amarillo, Texas
Ryan Shafer Horseheads, N.Y.
Gary Simon Philippi, W.Va.
Tom Smallwood Saginaw, Mich.
Bryon Smith Roseburg, Ore.
Rickey Smith Gulf Breeze, Fla.
Won Lak Son (INT) Korea
Tom Sorce Blasdell, N.Y.
Brett Spangler New Castle, Ind.
Michael Steil Wheeling, Ill.
Wayne Stellick Aurora, Colo.
Jason Sterner McDonough, Ga.
Justin Stevens Aiea, Hawaii
Jason Tehee Fresno, Calif.
Travis Thomas Lumberton, N.C.
Brian Thompson Flat Rock, Mich.
Gregory Thompson Jr. Dublin, Calif.
Chuck Tillson Rohnert Park, Calif.
Jim Tomek Jr. Camp Hill, Pa.
Brian Valenta Lockport, Ill.
Eddie VanDaniker Jr. Essex, Md.
Lee Vanderhoef Greenville, S.C.
Noel Vazquez Sacramento, Calif.
Jeffrey Voght Canojahaire, N.Y.
Brian Voss Alpharetta, Ga.
Lonnie Waliczek Wichita, Kan.
Chris Warren Grants Pass, Ore.
Jason Weaver Denver, Pa.
Pete Weber St. Ann, Mo.
Stevie Weber Chalmette, La.
Randy Weiss Columbia, S.C.
John Wilcox Kirkland, Wash.
Walter Ray Williams Jr. Ocala, Fla.
Justin Williams Bartlett, Tenn.
Danny Wiseman Baltimore
Dave Wodka Chatsworth, Calif.
Jason Wojnar Chicago
Mike Wolfe New Albany, Ind.
George Woodill Orlando, Fla.
Isao Yamamoto (INT) Japan
Daryn Young Danville, Calif.
Jeff Zaffino Warren, Pa.

Rosters last updated: 11/11/2010 12:42:34 PM