USBC Masters Roster

Tournament Details

Entries: 467
Name Home Town Squad 1st Pro-Am 2nd Pro-Am
Ken Abner Cincinnati
Mark Abraham Lansing, Mich.
Mark Adams Muncie, Ind.
Tim Adams Lake Geneva, Wis.
Alex Agular North Dartmouth, Mass.
Aric Alcaraz Midlothian, Texas
Ritchie Allen Columbia, S.C
Patrick Allen Tarrytown, N.Y.
Don Allen III Vancouver, Wash.
Clement Amaral New Bedford, Mass.
Matthew Anderson Mineral Point, Wisc.
Brad Angelo Lockport, N.Y.
Bernard Antonelli Dearborn Hts., Mich.
DJ Archer Mineral Wells, Texas
Richard Arens Arrlington Heights, Ill.
Dave Armstrong Naperville, Ill.
Michelle Arrington Philadelphia
Diandra Asbaty Chicago
David Atwood
Matt Badart Wichita, Kan.
Dennis Bailey Vancouver, Wash.
Tom Baker King, N.C.
Fred Baldwin Sturgis, Mich
Del Ballard Jr N. Richland Hills, Texas
Brandon Balsis
William Banks Laurel Hill, N.C.
Chris Barnes Flower Mound, Texas
Adam Barta Girard, Ohio
Darrell Bean
Jeff Beasley Garner, N.C.
Doug Becker Clermont, Fla.
Jacob Bedard Waterloo, Iowa
Michael Bedock Elyria, Ohio
Blaise Bedolla Roseburg, Ore.
Jason Belmonte Brigham, Utah
Steve Bequest Muskego, Wis.
David Beres Waukesha, Wis.
Norman Bialuski Rochester, N.Y.
Dave Biber Cudahy, Wis.
Steven Biskupski Greenfield, Wis.
Kevin Blevins Huntsville, Ala.
Dan Bock Albert Lea, Minn.
Jesse Bogard Burlington, Wis.
Brian Boghosian Agawam, Mass.
Jerald Bohlman Milton, Fla.
Parker Bohn III Jackson, N.J.
Nathan Bohr Wichita, Kan.
Wayne Bolin Lumberton, N.C.
Lennie Boresch Jr Kenosha, Wis.
Joe Bowler Somerset, N.J.
Joe Bowler West Allis, Wis.
Joe Bowler Sheboygan Falls, Wis.
Joe Bowler Evans, Colo.
Joe Bowler Lockport, Ill.
Thomas Brankin Highland, Ind.
Steve Brinkman Sussex, Wis.
Art Brown Lansing, Mich.
Leon Brown Medway, Ohio
Christopher Bruck Kingston, N.Y.
Keith Bruening St. Charles, Mo.
Jerry Brunette JR Rochester, N.Y.
Mark Buffa Canada
Kent Burgan Cynthiana, Ky.
Brian Burgess Fond du Lac, Wis.
Lloyd Burleson San Diego
Tommie Burrell Parkville, Md.
Tony Buss Watertown, Wis.
Aaron Buss Freeport, Ill
Eddie Byrd St Charles, Mo
Bill Byrd Jackson, Miss.
Andrew Cain Scottsdale, Ariz.
Charles Callan LaCrosse, Wis.
Randy Canales Burlington, Wis.
Jim Capps Kenosha, Wis.
Tony Caraker Hoffman Estates, Ill.
Phil Cardinale San Antonio
Robert Carlson DeKalb, Ill.
Tom Carter Rochelle, Ill
Jeff Carter Springfield, Ill.
Dino Castillo Carrollton, Texas
Chris Castro Dallas
William Cauffman Wilmington, Del.
Alex Cavagnaro North Massapequa, N.Y.
Carl Chavez Albuquerque, N.M.
Mathew Chestnut Waverly, Iowa
Kay Choosakul Cameron, N.C.
Joe Ciccone Buffalo, N.Y.
Steve Cieslewicz Amherst, Wis.
Jason Ciliberto Gasport, N.Y.
Mark Clark Naperville, Ill.
Corey Clayton Canada
David Cole Deerfield, Ill.
Jim Colley Chantilly, Va.
Tim Colley Alexandria, Va.
Christopher Collins Savannah, Ga.
Rich Cook Olympia, Wash.
Jason Couch Clermont, Fla.
Bill Crane Noblesville, Ind.
Tim Criss Bel Air, Md.
Joe Crocco Racine, Wis.
Douglas Cutler Fort Wayne, Ind.
Vinny D'Ambrosio III Staten Island, N.Y.
Pat D'Amore Milwaukee, Wis.
Pete Danyo Jr Avenel, N.J.
Gary Daroszewski Franklin, Wis.
Gina Daroszewski Franklin, Wis
Tom Daugherty Tampa, Fla.
Bill Day Cheyenne, Wyo.
Steven Day New Berlin, Wis.
Keith DeCambra Quincy, Mass
Tommy Delutz Jr Flushing, N.Y.
Mark Dempsey Milwaukee
Dave Dentlinger Carroll, Iowa
Dave D'Entremont Middleburg Heights, Ohio
Glen Deutschendorf West Allis, Wis.
Mike DeVaney Temecula
Mike Dias Lafayette, Colo.
Michael Dolce Garwood, N.J.
Carolyn DorinBallard N. Richland Hills, Texas
Kevin Dornberger Greendale, Wis
Emil Dudas Toms River, N.J.
Norm Duke Clermont, Fla.
Ray Edwards Middle Island, N.Y.
Mike Edwards Tulsa, Okla.
Thomas Elborne Round Rock, Texas
John Ellis Randolph, Mass.
Dave Ellston Mitchell, S.D.
Derek Eoff Greenfield, Wis.
Shawn Evans Satellite Beach, Fla.
Michael Fagan Greenlawn, N.Y.
Brian Fakler Winona, Minn.
Bruce Falcon Bay City, Mich.
Jeff Fehr Cincinnati
Steve Fehr
Michelle Feldman Skaneateles, N.Y.
Todd Fenske Weston, Wis.
Stephen Fiume East Hartford, Conn.
Paul Fleming Bedford, Texas
Douglas Forde Wisconsin Rapids, Wis.
Eric Forkel Las Vegas
Jason Francis Macomb Township, Mich.
Darren Franks Canton, Ga.
Mathew Frei Independence, Wis.
Will Friedrich Greenbay, WI
Eric Fritton Milwaukee
John Furey Freehold, N.J.
Nick Gallenberger Green Bay, Wis.
Greg Getzlow St. Peters, Mo.
Erik Gialdella Oshkosh, Wis.
Jon Gibbs Waterloo, Iowa
Dirk Gibson Little Rock, Ark.
Tony Gilbert Indianapolis
Norm Ginsberg JR Lake Ronkonkoma, N.Y.
John Glowczewski Winona, Minn.
Kevin Gmach Sheboygan, Wis.
James Gochis Ivanhoe, Ill.
Danny Godfrey Stockbridge, Ga.
Bryan Goebel Shawnee, Kan.
Mark Gold Jackson, N.J.
Andres Gomez Bogota, Colombia
Henry Gonzalez Colorado Springs, Colo.
Sean Gothe Australia
Danny Gould Palm Bay, Fla.
Eddie Graham Centerville, Ohio
Bob Greenfield
Darrin Griewahn Adrian, Mich.
Don Griffin JR Afton, Mo.
Jeremy Grigg Auburn, Ill.
Ed Grimm Imperial, Mo.
Jason Guest Waukee, Iowa
Bob Hale Louisville, Ky.
Bobby Hall II Landover, Md.
David Handlowich Jr Hillsdale, N.Y.
Mike Hanes Wheatfield, N.Y.
Daron Hansen Brooklyn Center, Minn.
Rick Hara Skokie, Ill.
Steve Harman Camby, Ind.
Thomas Harris Bothell, Wash.
John Harris Tooele, Utah
Robert Harvey Boise, Idaho
Thomas Hassall Wilmington, Del.
Brian Hatcher Roseville, Mich.
Michael Haugen Jr Cave Creek, Ariz.
David Haynes Las Vegas
Patrick Healey Jr Flower Mound, Texas.
Nicholas Heilman LaCrosse, Wis.
Scott Helm Hartford, Wis.
Larry Helton Bolingbrook, Ill.
Craig Herdeman West Bend, Wis.
Jeffrey Herman Bonaire, Ga.
Clay Herrbach Naperville, Ill.
Ralph Hibbard Mukwonago, Wis.
Thomas Higdon Broadway, N.C.
Brandon Hilgendorf Shelby Township, Mich.
Brian Himmler Cincinnati
Tom Hinz Joliet, Ill.
Bob Hochrein Dubuque, Iowa
Ben Hoefs West Bend, Wis.
Brian Hoffman Verona, Wis.
Dan Hogan Wisconsin Dells, Wis.
Dennis Horan Jr Temecula, Calif.
Chad Horiuchi Waipahu, Hawaii
Ronnie Horton Christiansburg, Va.
Deric Houppert Penfield, N.Y.
Odell Hughes Oak Park, Ill.
Craig Hull Waupun, Wis.
Jeremy Hunt Sikeston, Mo.
John Hunter Glen Burnie, Md.
Jason Hurd Titusville, Fla.
Jim Hutchinson Ludlow Falls, Ohio
John Jackson Chicago
Mike Jamrose Milwaukee
Steve Jaros Yorkville, Ill.
Tyler Jensen Wheat Ridge, Colo.
Kenneth Jessee Huber Heights, Ohio
Alan Johns Ishpeming, Mich.
Jimmy Johnson Pataskala, Ohio
Chris Johnson Garland, Texas
Liz Johnson Cheektowaga, N.Y.
Tommy Jones Simpsonville, S.C.
Roy Jordan Roanoke, Va.
Jack Jurek Lackawanna, N.Y.
Paul Kaboskey New Berlin, Wis.
Bob Kammer JR Crown Point, Ind.
Michael Karch Edgewood, Wash.
Rudy Kasimakis Tupelo, Miss.
Zachary Kay Brunswick, Maine
Shane Keefauver Canton, Ill.
Kenneth Kempf Appleton, Wis.
Doug Kent Newark, N.Y.
Joey Kick Madison, Wis.
James Kilroy Kent, Ohio
Duane Kilts Cedar Rapids, Iowa
Herb Kimpel Milton, Wis.
Jason Kindelspire Marianna, Fla.
Matt Kirkham Rochester, Minn.
Jeffery Klante Antigo, Wis.
Steve Klass Lancaster, Wis.
Chad Kloss Greenfield, Wis.
Stephen Klotz Grafton, Wis.
Ken Knaak Milwaukee
Scott Kogut
Mika Koivuniemi Hartland, Mich.
Edward Kramarcik Sr sanford, Fla.
Jan Kravcheno Sr kalida,Ohio
Kerry Kreft Hazel Park, Mich.
Brian Kretzer Dayton, Ohio
John Kreyer Jr Fridley, Minn.
Jeff Kubasak Staten Island, N.Y.
Michael Kucharski Milwaukee
Kelly Kulick Union, N.J.
Paul Kwiecien Lansing, Mich.
Tom Laird West Newton, Pa.
Rob Lange Waukesha, Wis.
Ben Laughlin Maricopa, Ariz.
Dale Laurinas St. John, Ind.
Rick Lawrence Celina, Texas
John Lay St. Charles, Mo.
Bob Learn Jr Erie, Pa.
Brian LeClair Athens, N.Y.
Dale Lee Brandon, Fla.
Robert Lee Japan
John Lee Bolingbrook, Ill.
Thomas Lemiesz Malone, Wis.
Ryan Lever New Berlin, Wis.
Michael Lichstein
Mark London Palatine, Ill.
Chris Loschetter Avon, Ohio
Kenneth Lowe Jr Oxon Hill, MD
Michael Lucente Warren, Mich.
Larry Ludtke Elkhorn, Wis.
Chad Maas Brookfield, Wis.
Michael Machuga Erie, Pa.
Tim Mack Indianapolis, Ind.
Robert Maki Ishpeming, Mich.
Michael Malone Westport, Conn.
Wes Malott Dallas
Anthony Marino Elk Grove, Ill.
Michael Marks Elmira, N.Y.
Marc Massie Ft. Wright, Ky.
Larry Matovina Griffith, Ind.
Timothy Maule Independence, Wis.
Garret Maxey Evans, Colo.
Ryan May Sinking Springs, Pa.
Eugene McCune Munster, Ind.
Michael McDowell Valatie, N.Y.
Ken McNeely Morganton, N.C.
Robert Meekey Jackson, Wis.
Michael Meifert West Allis, Wis.
Larry Melton Blue Springs, Mo.
Victor Meyerhoff San Francisco
Nathan Michalowski Racine, Wis.
Robert Milbrath Ixonia, Wis.
Brian Miller Springfield, Ohio
Jack Miller Milwaukee
Mike Mineman Belleville, Ill.
Ronald Mohr Eagle River, Ark.
Amleto Monacelli Venezuela
Bill Monce Wheaton, Ill.
Chris Monroy Holden, Mass.
Michael Moore Greensboro, N.C.
Joseph Morneau JR Meridian, Conn.
Robert Munoz Carmel, N.Y.
Kedrick Murphy Greensboro, N.C.
Ken Muscato Canandaigua, NY
Michael Nape Aurora, Ill.
Ron Nelson Jr Bridgeview, Ill.
Chad Nelson Owatonna, Minn.
David Newcomer Pearcy, Ark.
Paul Nicholas Romeoville, Ill.
Jeff Nimke Oshkosh, Wis.
Roger Nursey Greensboro, N.C.
Billy Oatman Warren, Mich.
James Olchaskey Toms River, N.J.
Benny Oman New Buffalo, Mich
Bill O'Neill Levittown, Pa.
Dave Patchen Oregon, Ohio
Daniel Patterson Buffalo, N.Y.
Bryan Paul Brooklyn, N.Y.
Dan Paul Neenah, Wis.
Randy Pedersen Clermont, Fla.
John Petraglia Manalapan, N.J.
Jen Petrick Canton, Ohio
David Piker Rapid City, S.D.
Robert Piroozshad Coral Springs, Fla.
Shannon Pluhowsky Phoenix, Ariz
Scott Pohl Barnsville, Minn.
Jason Poli West Des Moines, Iowa
Jim Pratt Glendale, Ariz.
Chris Priode Portsmouth, Ohio
Barry Provost Burlington, Wis.
Tom Putskey Vesper, Wis.
John Qualtrough Dallas, Ga.
Aaron Ramsden Tomah, Wis.
Sean Rash Wichita, Kan
Richard Rathjen JR Naples, Fla.
Chris Rebstock Middletown, Conn.
John Reed Pueblo, Colo
Hubert Register Philadelphia
Calvin Renander Bridgeport, Neb.
Tony Reyes San Bruno, Calif.
Derek Reynolds Atlanta
Alan Rice Appleton, Wis.
Gerald Riemer Burlington, Wis.
John Riffle Highland, Ind.
Tim Robben Franklin, Wis.
Robert Robinson Pahoa, Hawaii
Gabriel Rodriguez Kenosha, Wis.
Steve Rogers Bourbonnais, Ill.
Mark Rohde North Branch, Minn.
Dan Ronde Brodhead, Wis.
Jim Rood Lake in the Hills, Ill.
Mike Rose Jr West Henrietta, N.Y.
Tim Ruelle Racine, Wis.
Ildemaro Ruiz Venezuela
Pete Rusch Brownsville, Wis.
Ronnie Russell Indianapolis
Mitch Sacks Mundelein, Ill.
Joe Salvemini Klamath Falls, Ore.
Carmen Salvino Schaumburg, Ill.
Christopher Sand Chesterfield, Mich.
Derek Sapp Keokuk, Iowa
Walter Schaub II Schaumburg, Ill.
Ron Scheucher Waukesha, Wis.
Ernie Schlegel Vancouver, Wash.
Tad Schmidt Devils Lake, N.D.
Andy Schnebelt Jackson, Mich.
John Schnur Oconomowoc, Wis.
Jonathan Schroeder Dickeyville, Wis.
Bob Schueler Dubuque, Iowa
Kevin Schwabe West Allis, Wis.
Philip Schwartz Rock Falls, Ill.
Mike Scroggins Amarillo, Texas
Tom Seliger Highland, Ind.
Bradley Senger Iron Mountain, Mich.
Daniel Seppa Madison, Wis.
Ryan Shafer Horseheads, N.Y.
Rowdy Shoumake Hainesvile, Ill.
Cory Simmons Wichita, Kan.
Chad Simon Peosta, Iowa
Jonathen Simoneau Canada
Dan Slak Muskego, Wis.
John Slavich IV Schaumburg, Ill.
Scott Sloane Longmont, Colo.
Ed Smaglik Lafayette, Ind.
Chris Smerz Brown Deer, Wis.
Robert Smith Captain Cook, Hawaii
Jeff Smith Little Falls, Minn.
Earl Smith Waukesha, Wis.
Kevin Smith Southfield, Mich.
Greg Smith Fort Wayne, Ind.
Brad Snell Mount Prospect, Ill.
Roger Sorrells Brunswick, Maine
Steven Souder Ft. Wayne, Ind.
Rick Spangler Wichita, Kan.
Bill Spigner Vernon Hills, Ill.
Robert Spigner Vernon Hills, Ill.
Ross Sprenkle Worth, Ill.
Rick Steelsmith Wichita, Kan.
Mike Steil Wheeling, Ill
David Stouffer Fort Myers, Fla.
Anthony Strublic Marinette, Wis.
Frank Svacina Manitowoc, Wis.
Art Swain, Jr Philadelphia
John Sweeney Muskego, Wis.
Mark Talmadge Westfield, Mass.
David Taylor Seminole, Fla.
Henry Teetz West Allis, Wis.
Michael Thayer Stevens Point, Wis.
James Therrian Laurium, Mich.
Mike Thill Oshkosh, Wis.
Greg Thomas New Berlin, Wis
Jim Tomek Jr Camp Hill, Pa.
Tore Torgersen Norway
Dale Traber Cedarburg, Wis.
David Traber Hebron, Ill.
Chris Tuskowski Fort Atkinson, Wis.
Keith Ubert Hays, Kan.
Peter Upson New Berlin, Wis.
William Uthoff O'Fallon, Mo.
Jonathan Van Hees Providence, R.I.
Chris VanAkkeren
Lee Vanderhoef Greenville, S.C.
Mike Vasey Racine, Wis.
David Veilleux Manchester, N.H.
Sam Ventura Syracuse, N.Y.
Larry Verble Greenville, Pa.
Frank Verni Brewerton, N.Y.
Christopher Vital Lancaster, Pa.
Gale Voshell Dover, Del.
Brian Voss Alpharetta, Ga.
Lonnie Waliczek Wichita, Kan.
Brian Waliczek Birch Run, Mich.
Thomas Wall III Fayetteville, N.C.
Thomas Wall III Fayetteville, N.C.
John Wallace Crystal Lake, Ill.
Herb Walsh Colorado Springs, Colo.
Jason Warzynski Pewaukee, Wis.
Jason Watermolen New Franken, Wis.
Bill Webb Enfield, Conn.
Pete Weber St. Ann, Mo.
Brian Weeks Lawrenceville, Ga.
Randy Weiss Irmo, S.C.
Steven Westberg Billings, Mont.
Geoff Wetzle Vernon, Conn.
Walter Ray Williams Jr Ocala, Fla.
Steve Wilson Lake Worth, Fla.
Scott Wilterdink Grafton, Wis.
Danny Wiseman Baltimore
Dave Wodka Las Vegas
Jason Wojnar Chicago
Mike Wolfe New Albany, Ind.
Troy Wollenbecker Toledo, Ohio
Christopher Wood North Haven, Conn.
Scott Wood North Haven, Conn.
J.J. Wood Glendale, Wis
Chris Wood Menominee, Mich.
Butch Woollen Forsyth, Ill.
Robert Worrall Prescott, Ariz.
Isao Yamamoto Japan
Gary Yamasaki Portland, Ore.
Shogo Yamashita Japan
Gus Yannaras Greenfield, Wis.
John Young Edgewood, N.M.
Dennis Zakutny Sheffield Village, Ohio
Michael Zicha Streamwood, Ill.
Jason Zimmer Manitowoc, Wis.

Rosters last updated: 11/14/2005 11:58:24 PM