PBA World Championship Roster

Tournament Details

Entries: 246
Name Home Town Squad 1st Pro-Am 2nd Pro-Am
James Adsit Rochester Hills, Mich.
Michael Ahlqvist Finland
Patrick Allen Tarrytown, N.Y.
Ritchie Allen Columbia, S.C
Kirby Allen Ironton, Ohio
Brad Angelo Lockport, N.Y.
DJ Archer Mineral Wells, Texas
Richard Arlesic Geneva, Ohio
Dave Arnold Dublin, Calif
Mike Aulby Indianapolis
Tom Baker King, N.C.
Del Ballard Jr N. Richland Hills, Texas
William Banks Laurel Hill, N.C.
Joe Barket Morro Bay, Calif.
William Barlow Edgewood, Md.
Chris Barnes
Chris Barnes Flower Mound, Texas
Richard Barton JR Detroit
Dewey Basner JR Bay City, Mich.
Blaise Bedolla Roseburg, Ore.
Rob Bennett Westhampton, N.Y.
Marty Berke Allentown, Pa.
Dave Bernhardt Shelby Twp., Mich.
Kevin Bittner Saginaw, Mich.
Christopher Blackmore Alexandria, Va.
Parker Bohn III Jackson, N.J.
Nathan Bohr Wichita, Kan.
Lennie Boresch Jr Kenosha, Wis.
Roger Bowker Ocala, Fla.
David Boyd lake worth, Fla.
Mason Brantley Detroit
Richie Brown Marion, Ohio
Shannon Buchan Waterloo, Iowa
Richard Burke Frankenmuth, Mich.
Joseph Burns East China, Mich.
YH Byun Korea
Joseph Cairl Arden Hills, Minn.
Michael Camerano Chicago
Robert Carlson DeKalb, Ill.
Jeff Carter Springfield, Ill.
Jerry Casebolt Denham Springs, La.
Bob Chamberlain Auburn Hills, Mich.
Joe Ciccone Buffalo, N.Y.
Michael Cimba Monroeville, Pa.
Larry Collins Jr Romulus, Mich.
Mike Connors Peoria, Ill.
Brett Cooper Aurora, Colo.
Timothy Costello Denville, N.J.
Jason Couch Clermont, Fla.
Tim Criss Bel Air, Md.
Tom Daugherty Tampa, Fla.
Kip Decker Weyers Cave, Va.
Austin DeGroff Archbold, Ohio
Tommy Delutz Jr Flushing, N.Y.
Dave D'Entremont Middleburg Heights, Ohio
Mike DeVaney Temecula
Patrick Dombrowski Parma, Ohio
George Dougherty Hainesville, Ill.
Floyd DrinkhornI II Warren, Mich.
Norm Duke Clermont, Fla.
Jason Duran Greeley, Colo.
Dale Eagle Tavares, Fla.
Mike Eaton JR Wyoming, Mich.
Michael Eaton Grandville, Mich.
Mike Edwards Tulsa, Okla.
George Ennis California, Md.
Michael Fagan Greenlawn, N.Y.
Jeff Fehr Cincinnati
Paul Fleming Bedford, Texas
Joseph Ford Jacksonville, Fla.
Eric Forkel Las Vegas
Brian Fuzie Willoughby, Ohio
Michael Gaither Grain Valley, Mo.
Steven Gallegos Denver
Bill Gates Saginaw, Mich.
Ryan Geary New Haven, Mich.
Dwight Geary New Haven, Mich.
Robert Glass Lawrence, Kan.
Bryan Goebel Shawnee, Kan.
Aaron Graves Danbury, Conn.
Frank Gray Jr North East, Md.
Thomas Hagan Leonard Town, Md.
Bobby Hall II Landover, Md.
Brian Hatcher Roseville, Mich.
Michael Haugen Jr Cave Creek, Ariz.
Chris Hayden Orlando, Fla.
Jeff Hazel Ann Arbor, MI
Patrick Healey Jr Flower Mound, Texas.
Jouni Helminen Finland
Peter Hernandez Land O Lakes, Fla.
Brandon Hilgendorf Shelby Township, Mich.
Jim Hilligas JR Dayton, Ohio
Brian Himmler Cincinnati
Derek Hively Tecumseh, Mihc.
Donald Hogue Akron, Ohio
Ronald Holliday Mason, Ohio
Dennis Horan Jr Temecula, Calif.
Steve Hoskins Palm Harbor, Fla.
Justin Hromek Towanda, Kan.
Jason Hurd Titusville, Fla.
Mitchell Jabczenski Novi, Mich.
Robert Jakel Lockport, Ill.
Jesse James III Lawrence, Kan.
Steve Jaros Yorkville, Ill.
Tyler Jensen Wheat Ridge, Colo.
Jimmy Johnson Pataskala, Ohio
Robin Johnson Lexington Park, Md.
Chris Johnson Garland, Texas
Lee Johnson Bloomington, Ind.
Tommy Jones Simpsonville, S.C.
Jack Jurek Lackawanna, N.Y.
Pete Kaczmarczyk Warren, Mich.
Riga Kalfas Florence, Ky.
Rudy Kasimakis Tupelo, Miss.
Michael Kastner Powder Springs, Ga.
Jimmy Keeth Boynton Beach, Fla.
Doug Kent Newark, N.Y.
Mika Koivuniemi Hartland, Mich.
Sami Konsteri Finland
Kerry Kreft Hazel Park, Mich.
Brian Kretzer Dayton, Ohio
Stephen Kuczynski Toledo, Ohio
Rick Lawrence Celina, Texas
Robert Lawrence Austin, Texas
Bob Learn Jr Erie, Pa.
Brian LeClair Athens, N.Y.
Jimmy Levendosky Hudsonville, Mich.
Jason Lewis Sterling Heights, Mich.
Jeff Lizzi Sandusky, Ohio
Rodney Loftus Mesquite, Texas
Mark London Palatine, Ill.
Chris Loschetter Avon, Ohio
Michael Machuga Erie, Pa.
Tim Mack Garfield, N.J.
Larry Magidoff Belleville, Mich.
John Maloof Park Hall, Md.
Wes Malott Dallas
Chris Marshall Mason, Mich.
Eric Martin Cedar Lake, Ind.
John May Lincolnton, N.C.
Kenneth May Madison Heights, Mich.
Mike McBride Washington, Ill.
Eugene McCune Munster, Ind.
Matt McFayden Derby, Kan.
Ken McNeely Morganton, N.C.
Hugh Miller Seattle
RD Miller JR Westville, Ill.
Kevin Mitchell Tulsa, Okla.
Amleto Monacelli Venezuela
Adam Monks Oakland, N.J.
Chris Monroy Holden, Mass.
Mark Moore Macomb, Mich.
Emilio Mora Jr Defiance, Ohio
Anthony Moses Dearborn Heights, Mich.
John Murphy Fountain City, Ind.
Paul Nicholas Romeoville, Ill.
Bryan Olesek Warren, Mich.
David Ozio Beaumont, Texas
Thomas Palenske Holland, Ohio
Donato Paolucci Jr Johnston, R.I.
Javier Pardi Venezuela
Randy Pedersen Clermont, Fla.
Tim Penner Wichita, Kan.
Jack Perry Canada
John Petraglia Manalapan, N.J.
Duane Pettey Hannibal, Mo.
Kurt Pilon Warren, Mich.
Matthew Poggio Kennesaw, Ga.
James Pugh Grain Valley
Jason Queen Oreana, Ill.
Arturo Quintero Mexico
Aaron Ramsden Tomah, Wis.
Travis Raskey Rochester Hills, Mich.
Donovan Ray Defiance, Ohio
Tony Reyes San Bruno, Calif.
Lou Riley Ovid - New York
Steve Rogers Bourbonnais, Ill.
Ronald Rowe Taylor, Mich.
William Ruby II Toledo, Ohio
Ronnie Russell Indianapolis
Gilbert Salang Virginia Beach, Va.
Carmen Salvino Schaumburg, Ill.
Christopher Sand Chesterfield, Mich.
Malcolm Sanders Taylors, S.C.
David Scala Carol Stream, Ill.
Leo Scantamburlo Columbia, S. C.
Walter Schaub II Schaumburg, Ill.
Andy Schnebelt Jackson, Mich.
Mike Scroggins Amarillo, Texas
Tom Seliger Highland, Ind.
Ryan Shafer Horseheads, N.Y.
Mike Shoemaker Conroe, Texas
James Skierski Jr Warren, Mich.
John Slavich IV Schaumburg, Ill.
Don Slusarski Woodhaven, Mich.
Thomas Smallwood Saginaw, Mich.
Bryon Smith Roseburg, Ore.
Robert Smith Captain Cook, Hawaii
Jeff Smith Little Falls, Minn.
Larry Smith Perrysburg, Ohio
Kenneth Smith, JR Williamstown, N.J.
Robert Sommers Perrysville, Ohio
Joseph Sparks Taylor, Mich.
Jess Stayrook San Diego
Rick Steelsmith Wichita, Kan.
Russell Stratton Largo, Fla.
Dale Strike Saginaw, Mich.
Andrew Sukow Elkhart, Ind.
Harry Sullins Chesterfield Township, Mich.
Art Swain, Jr Philadelphia
Robert Swan JR Perrysburg, Ohio
Charlie Tapp Kalamazoo, Mich.
Robert Teeters Lapel, Ind.
Thomas Todaro Maple Heights, Ohio
Jim Tomek Jr Camp Hill, Pa.
Chuck Tompkins Columbus, Ohio
Tore Torgersen Norway
David Traber Hebron, Ill.
Dale Traber Cedarburg, Wis.
Robert Valentino Highmount, N.Y.
Jonathan Van Hees Providence, R.I.
Larry Verble Greenville, Pa.
Nick Vogelgesang Lawrenceburg, Ohio
Brian Voss Alpharetta, Ga.
Brian Waliczek Birch Run, Mich.
Lonnie Waliczek Wichita, Kan.
James Wallace Hicksville, N.Y.
David Walters Columbus, Ga.
Ricky Ward N. Fort Myers, Fla.
Pete Weber St. Ann, Mo.
Scott Weber La Salle, Ill.
Randy Weiss Irmo, S.C.
Walter Ray Williams Jr Ocala, Fla.
Jason Williams Vashon Island, Wash.
David Williams JR Omaha, Neb.
Steve Wilson Lake Worth, Fla.
Garry Wintermyer Jr York Haven, Pa.
Danny Wiseman Baltimore
Nicholas Wissinger IV Utica, Mich.
Mike Wolfe New Albany, Ind.
Richard Wolfe Vienna, Va.
Troy Wollenbecker Toledo, Ohio
TJ Yeip
Jeff Zaffino Warren, Pa.
Scott Zimmerer Altoona, Pa.
Gary Zwiezinski Elyria, Ohio

Rosters last updated: 11/1/2004 8:48:33 PM